Odzyskiwanie danych nazwa szanowna i szanowna.

Odzyskiwanie danych nazwa szanowna i szanowna.

15 kwietnia 2022 Wyłączono przez akte

Odzyskiwanie danych Ile kosztuje odzyskiwanie danych?

Odzyskiwanie danych to proces przywracania usuniętych, utraconych lub niedostępnych plików. Dane można odzyskiwać z dysków twardych, wtórnych pamięci masowych i nośników wymiennych. Poniżej przedstawiono niektóre z popularnych typów odzyskiwania danych. Podczas odzyskiwania danych należy również wziąć pod uwagę fizyczne uszkodzenie nośnika. Na szczęście istnieje kilka sposobów odzyskiwania danych – zarówno prostych, jak i skomplikowanych. W poniższym artykule przeanalizujemy każdą z tych metod, a także ich koszt.

Proste metody

Odzyskiwanie danych może być trudne, ale istnieją proste metody. Pliki przechowywane na komputerze są podzielone na różne części, a to oznacza, że mają wiele różnych lokalizacji. Na przykład w systemie Windows do śledzenia plików używana jest tabela alokacji plików. Można to porównać do spisu treści książki, w której stronami są pliki. W przypadku utraty pliku można go odzyskać za pomocą prostych metod.

Metadane to ukryte informacje o usługach w systemie plików. Analizując metadane pliku, oprogramowanie może odzyskać go z uszkodzonego dysku lub partycji. Analiza metadanych może nawet pomóc w odzyskaniu plików, które zostały przypadkowo usunięte. Może również pomóc w odzyskaniu struktury folderów i nazw plików, jeżeli zostały zaszyfrowane. Przy odrobinie szczęścia być może uda się odzyskać wszystkie pliki i foldery znajdujące się na dysku, ale jeśli nie, to i tak trzeba będzie odbudować całą strukturę folderów.

Najczęstsze scenariusze odzyskiwania danych obejmują awarię sprzętu lub problemy z systemem operacyjnym. Przypadkowe uszkodzenie, na przykład upuszczenie dysku twardego, może również spowodować, że danych nie będzie można odczytać. Istnieją jednak proste metody, które można wykonać samodzielnie, aby odzyskać część lub całość danych użytkownika. W takich sytuacjach pomocne są płyty Live CD lub DVD. Wiele z nich posiada możliwość zamontowania dysku systemowego lub zapasowego. Do faktycznego odzyskania danych potrzebny jest także menedżer plików i oprogramowanie do tworzenia płyt optycznych.

Innym sposobem odzyskiwania danych jest wyszukiwanie znanych typów plików. Sygnatury plików są wspólnymi wzorcami, które umożliwiają identyfikację typów plików. Prawie każdy typ pliku ma co najmniej jeden. Na przykład pliki png zaczynają się od ciągu %0PNG, a pliki MP3 zazwyczaj zaczynają się od litery ID3. Sygnatura pliku pomoże oprogramowaniu rozpoznać, że dane na dysku należą do określonego typu pliku. Po odnalezieniu pliku zostanie on skategoryzowany i odzyskany.

W przypadku utraty informacji cyfrowych nie należy spieszyć się z wymianą dysku twardego lub komputera. Odzyskiwanie danych jest możliwe i może pomóc uniknąć większej niż dopuszczalna utraty danych lub całkowitego zamknięcia działalności. Wybór odpowiedniej metody zależy od złożoności sprawy i stopnia utraty danych. Zazwyczaj preferowana jest jednak metoda pierwsza

, ponieważ jest przystępna cenowo, poufna i szybka w realizacji.

Metody złożone

Ponieważ konsumenci stale zwiększają ilość generowanych przez siebie danych, złożone metody odzyskiwania danych stały się bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. Dyski twarde konsumentów szybko tracą trwałość i kurczą się, a w środowisku naturalnym stale odkrywane są nowe formy złośliwego oprogramowania. Wszystko to sprawia, że odzyskiwanie danych jest jeszcze trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto metody przechowywania danych stają się coraz bardziej złożone, a to oznacza, że konieczne jest korzystanie z droższych usług odzyskiwania danych niż kiedykolwiek wcześniej.

Niektóre osoby decydują się na zastosowanie prostych metod odzyskiwania danych, takich jak użycie programu antywirusowego lub uruchomienie specjalistycznego oprogramowania do skanowania w poszukiwaniu i usuwania wirusów. Jednak w wielu przypadkach poważniejsze sytuacje wymagają interwencji profesjonalisty. Jeżeli część pliku stała się całkowicie nieczytelna, eksperci ds. odzyskiwania danych mogą być zmuszeni do zastosowania skomplikowanych metod, takich jak „rzeźbienie danych”, które wykorzystuje strukturę plików na dysku twardym w celu odzyskania danych.

Innym sposobem skutecznego odzyskiwania danych jest analiza metadanych systemu plików. Metadane to ukryte informacje o usługach znajdujące się w systemie plików. Analizując metadane, oprogramowanie może zlokalizować pliki, foldery i właściwości plików. Informacje te mogą pomóc oprogramowaniu w rekonstrukcji systemu plików, dzięki czemu można je wykorzystać do przywrócenia utraconych plików. Metody te umożliwiają odzyskiwanie nazw plików i struktur folderów, nawet jeżeli cały system plików został zniszczony.

Jeśli chodzi o odzyskiwanie plików, można wybrać między specjalistycznym oprogramowaniem a sprzętem. Oprogramowanie do odzyskiwania danych wykorzystuje specjalistyczne programy narzędziowe do odczytywania danych z dysku twardego. Mogą one również odzyskać dane z komputera, który uległ awarii. Na szczęście w większości przypadków dane można odzyskać. Istnieją nawet programy, które potrafią zrekonstruować sygnatury plików i odzyskać je w łatwym do użycia formacie. W zależności od potrzeb można wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci

Istnieje kilka powodów, dla których fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci stanowi problem przy odzyskiwaniu danych. Uszkodzenia fizyczne powodują, że urządzenie staje się niedostępne, a uszkodzeniu może ulec nawet logiczna struktura systemu plików. Fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci może być spowodowane wieloma różnymi awariami, w tym porysowanymi lub rozbitymi płytami CD-ROM i taśmami. Dysk twardy może również ulec uszkodzeniu mechanicznemu, a zewnętrzny dysk twardy może wydawać dziwne dźwięki.

Niektórym uszkodzeniom fizycznym można zapobiec. Chociaż karty SD i inne rodzaje nośników flash są bardzo niezawodne, zdarzają się przypadki, w których może dojść do uszkodzenia fizycznego. Na przykład pył unoszący się w powietrzu może dostać się do dysku i zahaczyć o głowicę odczytu/zapisu. Innym scenariuszem jest awaria nowej głowicy, która powoduje dalsze uszkodzenie talerza dysku. Żaden z tych scenariuszy nie może zostać naprawiony przez użytkowników końcowych, dlatego zwracają się oni o pomoc do firm zajmujących się odzyskiwaniem danych. Wiele firm zajmujących się odzyskiwaniem danych posiada obecnie pomieszczenia sterylne klasy 100, aby zmniejszyć ryzyko dodatkowych uszkodzeń fizycznych.

Czasami nie da się zapobiec uszkodzeniom fizycznym, ale dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów rozwiązania tego problemu. W wielu przypadkach możliwe jest odzyskanie danych nawet z uszkodzonego sprzętu. Przypadkowe upadki lub zderzenia z innymi przedmiotami mogą spowodować uszkodzenie dysków twardych. Uszkodzenia fizyczne mogą również wynikać z zanieczyszczenia komory wewnętrznej. Jeśli jednak odzyskanie danych nie jest możliwe z powodu uszkodzenia fizycznego, można je zachować przy użyciu obrazu dysku.

Często zdarza się, że uszkodzony dysk twardy jest nieczytelny z powodu błędów nośnika lub uszkodzenia tablicy partycji. Nawet w takich sytuacjach oprogramowanie do odzyskiwania danych może naprawić uszkodzony system plików lub tablicę partycji i umożliwić dostęp do nieprzetworzonych danych. Nawet jeśli dysk twardy nie uruchamia się z powodu uszkodzenia fizycznego, można odzyskać dane za pomocą oprogramowania i specjalistycznych usług. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na samodzielne wykonywanie niezbędnych napraw

, możesz uratować swoje dane, wynajmując firmę świadczącą usługi odzyskiwania danych.

Koszt odzyskania danych

Przed podjęciem współpracy z firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych należy rozważyć kilka czynników. Niektóre firmy odzyskiwania danych naliczają opłaty za gigabajt, co może wydawać się rozsądnym rozwiązaniem, ale nie jest rozwiązaniem idealnym. Na przykład dwa dyski twarde o tej samej pojemności mogą zawierać różne ilości danych, a mimo to inżynier poświęci tyle samo czasu na próbę odzyskania danych i uruchomienia dysków. Różnica polega na czasie potrzebnym do odzyskania danych z każdego dysku twardego.

Koszt odzyskiwania danych zależy od rozmiaru i typu urządzenia pamięci masowej. Fizyczne uszkodzenie urządzenia pamięci masowej zwykle kosztuje więcej niż odzyskanie danych jakąkolwiek inną metodą. Wynika to z konieczności zakupu nowych podzespołów i pozyskania urządzenia dawcy, aby uniknąć dodatkowej opłaty. Urządzenie dawcy musi być również łatwo dostępne, a części mogą być trudne do znalezienia. Ponadto niektóre urządzenia mogą mieć specjalne podzespoły, które nie są łatwo dostępne lokalnie.

Całkowity koszt utraconych danych dla organizacji jest bezpośrednio związany z czasem potrzebnym na ich odzyskanie. Czas przestoju firmy określa, jak wiele produktywności zostanie utraconej, a także czas potrzebny na odzyskanie danych. Ten czas przestoju jest zwykle mierzony w dniach, ale może być dłuższy lub krótszy. Na przykład przeciętna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych jest w stanie odzyskać dysk twardy klasy korporacyjnej w ciągu pięciu dni, ale nie obejmuje to czasu poświęconego na transport danych. Odzyskiwanie danych w firmie może trwać krócej i odbywać się z minimalnym czasem przestoju.

Oprócz czasu potrzebnego na odzyskanie danych, koszt odzyskiwania danych zależy także od ich rodzaju. Niektóre firmy podają określoną stawkę za odzyskanie danych, podczas gdy inne opierają swoje koszty na rodzaju odzyskanych danych. Na ogół zwykłe dane kosztują więcej niż pliki audiowizualne. Zawsze lepiej jest porównać ceny osobiście, niż polegać na wycenie online. W ten sposób można mieć pewność, że otrzymuje się najlepszą ofertę.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]